Dekanın Mesajı

Fadime Üney Yüksektepe

Değerli Öğrencilerimiz,
 

İstanbul Kültür Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerini toplumda öncü bir kurum olma bilinci içinde yürütmektedir. Öğrencilerimiz, eğitim planlarımızda yer alan güncel zorunlu derslerin yanı sıra zengin seçmeli alan dersleri ile sektörün beklediği yetkinlikleri kazanmış bir mühendis olarak yetişmektedir. Fakültemiz bünyesinde yer alan donanımlı laboratuvarlarda güncel ekipman ve yazılımlar kullanılarak uygulamalı eğitime önem verilmektedir.  
 
Öğrencilerimizin edindikleri teknik bilgileri, daha üniversite yıllarında iken gerçek yaşamdaki sistemlerde gözlemleyebilmeleri amacıyla, her yıl çeşitli firma ve fabrikalara teknik geziler düzenlenmektedir. Ayrıca, fakültemiz öğrencilerinin yürüttüğü öğrenci kulüpleri tarafından düzenlenen seminer, sempozyum ve kariyer günleri gibi etkinlikler sayesinde öğrencilerimiz, farklı sektörlerden gelen profesyonellerle tanışma imkânı bulmakta ve organizasyon düzenleme yeteneği kazanmaktadırlar. Ayrıca, son sınıfta bir danışman eşliğinde yürütülen bitirme projeleri ile öğrenciler ulusal ve uluslararası konferanslarda sunum yapma imkânın yanı sıra çeşitli yarışmalara katılmakta ve ödüller almaktadırlar.  

İstanbul Kültür Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Erasmus+ programlarından yararlanmaya da önem vermekte ve bu bağlamda öğrencilerini, anlaşmalı üniversitelerde bir/iki yarıyıl öğrenim görmeye, yurtdışında staj yapmaya teşvik etmektedir. Başarılı öğrencilerimizin, üniversitemizde bulunan diğer bölümlerle çift anadal ve yandal yapma olanakları da mevcuttur. 

İstanbul Kültür Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nin akademik kadrosu, alanında tanınmış, güncel ve uluslararası ölçütlerde eğitim, öğretim ve araştırma yapan seçkin bilim insanlarından oluşmaktadır. İstanbul Kültür Üniversitesi Mühendislik Fakültesi yurt içinde ve yurt dışında bulunan Üniversiteler, resmi ve özel kurumlar ve sanayi kuruluşları ile ortak projeler üretmekte, ülkemizin toplumsal refahı ile dünyadaki bilimsel ve teknolojik ilerlemelere katkıda bulunmaya özen göstermektedir.

Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK), akreditasyon amacıyla ülkemizdeki çeşitli mühendislik eğitim programlarının ders planlarını, akademik kadrolarını, araştırma faaliyetlerini, öğretim süreçlerini ve fiziksel altyapılarını değerlendirmektedir. Endüstri Mühendisliği Bölümü ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, 2014 yılında bu değerlendirmeden geçerek, akreditasyon almaya hak kazanmıştır. İnşaat Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümleri ise akreditasyon başvurularını 2021 yılında yapmışlardır. 

 
İstanbul Kültür Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin Kuruluşunun yirmi beşinci yılında mezunlarımızın alanlarında aranan yetkin profesyoneller olarak mesleki yaşamlarını sürdürdüklerini gururla ifade ederken, mühendislik eğitimimize katkıda bulunan tüm akademisyenlerimize, idari kadromuza, özellikle de çalışkan, becerikli, akılcı ve çağdaş yapıları ile öğündüğümüz öğrencilerimize teşekkür etmek isterim.
 
 
Prof.Dr. Fadime ÜNEY-YÜKSEKTEPE

İstanbul Kültür Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı


Son Güncelleme Tarihi: Cu, 08/26/2022 - 15:35