Mühendislik Fakültesi ile DEKA Elektronik A.Ş. Arasında İş Birliği Protokolü

İstanbul Kültür Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile DEKA Elektronik A.Ş. arasında staj ve eğitim alanlarında iş birliklerinin önünü açacak protokol imzalandı. Vekil Rektörümüz Prof. Dr. Fadime Üney Yüksektepe ile DEKA Elektronik Genel Müdür Yardımcısı Oktay Nak’ın imzaladığı protokol kapsamında; Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerine üç adet staj kontenjanı tanınarak, teknik gezi, seminer gibi eğitim faaliyetleri ve mezuniyet sonrası istihdam fırsatları sunulacak.

"Mühendislik Fakültesi Günü"

Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver ve Vekil Rektörümüz Prof. Dr. Fadime Üney Yüksektepe’nin katılımlarıyla 9 Mayıs Salı günü gerçekleştirilen "Mühendislik Fakültesi Günü" etkinliğinde, çeşitli alanlarda üniversitemizi temsil eden öğrencilerimize başarı belgeleri takdim edildi. Etkinlikte ayrıca üniversitemizin teknoloji kulüpleri de projelerini sergilediler.

Prof. Dr. Nihal Sarıer'in Çalışması Uluslararası Patent Olarak Tescillendi

İnşaat Mühendisliği Bölümü akademisyenlerimizden Prof. Dr. Nihal Sarıer'in yürütücüsü olduğu “A Textile Product Containing Phase Change Material and a Method for Obtaining Thereof” başlıklı çalışmanın uluslararası patent başvurusu kabul edildi ve İngiltere ülke girişi için belge kararı verildi. Temmuz 2022'de ulusal patent alan çalışma; düşük, normal veya yüksek sıcaklık bölgelerinde ısı yönetimi yapabilen nanolif ağlar sayesinde dinamik ısı yönetimi gerçekleştiren faz değişim malzemesi içeren bir tekstil ürünü elde edilmesini amaçlamaktadır.

Kültür'lüler Deprem Bölgesinde

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Deprem Hasar Tespit ve Değerlendirme Ekibi üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Edip Seçkin ve Dr. Öğr. Üyesi Erdal Coşkun; Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen felaketin sonuçlarının incelenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla İKÜ Rektörlüğü'nün görevlendirmesiyle 8-12 Mart 2023 tarihleri arasında deprem bölgesini ziyaret ettiler.

"Faz Değişim Malzemesi İçeren Bir Tekstil Ürünü ve Elde Etme Yöntemi" Patent Başvurusu Kabul Edildi

İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Nihal Sarıer'in yürütücüsü olduğu 213M281 No'lu TÜBİTAK 1001 Projesi'nin çıktılarından olan, 25/09/2019 tarihli, 2019/14584 numaralı ve KULTUR/09TR referanslı "Faz Değişim Malzemesi İçeren Bir Tekstil Ürünü ve Elde Etme Yöntemi" başlıklı başvurusu için Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent verilmesine karar verilmiştir. Hocamızı tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz. 

İKÜ Mühendislik Günü 2022

Öğrencilerimizin akademik, sportif, sosyal ve kültürel başarılarını kutlamak üzere düzenlenen İstanbul Kültür Üniversitesi "Mühendislik Fakültesi Günü" 10 Mayıs 2022 Salı günü Ataköy Yerleşkesi ön bahçesinde kutlandı.

Rektörümüz Prof. Dr. Hanife Öztürk Akkartal ve Mühendislik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Fadime Üney Yüksektepe'nin açılış konuşmaları ile başlayan etkinlikte, geliştirdikleri projelerle Üniversitemizi çeşitli yarışmalarda temsil eden öğrencilerimiz çalışmalarını sergilediler.

İKU Asimov Kulübü ve IEEE Kulübünün projeleri;

“Kadın Mühendis Sayısının Yükselmesi Ülke Ekonomisini de Kalkındırır”

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ), meslekler ve cinsiyete ilişkin önyargılara karşı kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla Dengeni Koru toplumsal eşitlik platformunu hayata geçirdi. Konu hakkında konuşan Mühendislik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Fadime Üney Yüksektepe, üniversite ve bölüm tercihlerinde önyargıların etkisini özellikle mühendislik dallarında gözlemlediğini belirtti. Prof. Dr. Fadime Üney Yüksektepe, “2022 yılı Mart ayı itibarıyla üniversitemizdeki kadın öğrenci oranı yüzde 45 seviyesindeyken, mühendislik öğrencileri için bu oran yüzde 23 civarındadır.